październik

3 października 2024 r.

3 października 2024 roku w Starog­a­rdzie Gdańskim prezes IPN dr Karol Nawrocki w towarzys­t­wie dr. Marka Szy­ma­ni­aka, dyrek­tora IPN w Gdańsku oraz rad­nych miasta Starog­a­rdu Gdańskiego, oddał hołd ofi­arom niemieck­iej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku, składa­jąc wie­niec pod tablicą (pro­jektu S. Kukowskiego) zna­j­du­jącą się na budynku Aresztu Śled­czego w Starog­a­rdzie. Po tych uroczys­toś­ci­ach w hotelu Ren było spotkanie na którym zaprezen­towano książkę dr. Tomasza Cer­ana „Zbrod­nia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieck­iego w okupowanej Polsce”. W spotka­niu wziął udział prezes Insty­tutu Pamięci Nar­o­dowej dr Karol Nawrocki, który podz­iękował IPN w Gdańsku, Piotrowi Szubar­czykowi i Ste­fanowi Kukowskiemu za zor­ga­ni­zowanie tego spotka­nia. Dr Tomasz Ceran, pra­cownik byd­goskiej del­e­gatury IPN, w roz­mowie z dr Izabelą Mazanowską, przed­stawił trag­iczne wydarzenia z 1939 roku, kiedy to na Pomorzu doszło do masowych egzekucji lud­ności pol­skiej, co uznaje się za jedne z pier­wszych aktów niemieck­iego ludobójstwa w trak­cie wojny. Autor podzielił się z uczest­nikami swoimi bada­ni­ami, odkryci­ami i reflek­s­jami nad tym okre­sem. Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, pod­czas której uczest­nicy mieli możli­wość wymi­any poglądów i pogłę­bi­enia wiedzy na temat przed­staw­ionych wydarzeń. Wśród dysku­tan­tów był wielce mery­to­ryczny Piotr Szubar­czyk oraz poseł RP Kaz­imierz Smoliński — członkowie Prze­o­ratu Pomorskiego. Była też okazja do wręcza­nia broszury „Witold Józef Kukowski”, który był numerem 1 na liś­cie proskryp­cyjnej gestapo jako wróg Trze­ciej Rzeszy i rozstrze­lany w lesie piaśnickim. Ukarano też całą jego bliższą i dal­szą rodz­inę. Po ofic­jal­nych dyskus­jach roz­mowy o wartoś­ci­ach patri­o­ty­cznych i współpracy z wieloma dos­to­jnymi gośćmi.

10 października 2024 r.

10 października w Pelplinie del­e­gacja Prze­o­ratu Pomorskiego wzięła udział w uroczys­toś­ci­ach pogrze­bowych Matki naszego wielce zasłużonego kawalera Leszka Mel­era. We mszy św. kon­cele­browanej brało udział 10 księży ( w tym Wielki Prałat Kon­fed­er­acji ks. dr Józef Pick) i kilka­set żałob­ników z miasteczka Pelplin. List rodzinie przekazał też ks. Biskup Ryszard Kasyna. Odprowadzil­iśmy na cmen­tarz drogą wszys­tkim Panią Joannę. Złożyliśmy wie­niec z dedykacją od dam i kawalerów. We mszy uczest­niczyli: Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acjo dama Marika Wohlert, kawalerowie Ryszard Szwoch, Ryszard Rogaczewski, Tadeusz Serocki. W cza­sie kon­so­lacji Ste­fan Kukowski naw­iązał do homili ”nikt nie żyje dla siebie…” i do Boga idąc zabier­amy nie to co dostal­iśmy, ale to co dawal­iśmy — dzięku­jąc rodzinie Mel­erów, a szczegól­nie kawalerowi Leszkowi za wielkość serca i akty­wność chary­taty­wną. Bóg zapłać.

17 października 2024 r.

W Muzeum Diecez­jal­nym w Pelplinie odbył się wernisaż wyjątkowej wys­tawy „MEMENTO30 lecie twór­c­zości Jarosława Kukowskiego’’. Wernisaż wzbo­gacił kon­cert maryjny, który dodał wydarze­niu wyjątkowego kli­matu. Jarosław Kukowski pol­ski malarz współczesny, designer, juror między­nar­o­dowych konkursów artysty­cznych. Jest uznawany za jed­nego z najbardziej wpły­wowych współczes­nych twór­ców z kręgu świa­towych sur­re­al­istów. Następna ekspozy­cja części prac Kukowskiego (gdzie reprezen­tować będzie Pol­skę) odbędzie się na między­nar­o­dowym „Salonie” w Paryżu. Od 20 lat prowadzi własną szkołę malarstwa, a jego uczniowie osią­gają znaczące sukcesy na rynku wys­taw­i­en­niczym, prezen­tu­jąc swoje prace w gale­ri­ach oraz muzeach, pol­s­kich i zagranicznych. Orga­ni­za­tor wielu wys­taw zbiorowych oraz plen­erów malars­kich. Odz­nac­zony odz­naką hon­orową „Zasłużony dla Kul­tury Polskiej”.

Od wielu lat jest pomysło­dawcą, współor­ga­ni­za­torem dzi­ałań patri­o­ty­cznych na niwie Sztuki w naszym Orderze Św. Stanisława. W tym, m.in. „Odblask Tajem­nicy” — Rok JP II, „Pry­mas Niezłomny” — Rok Ste­fana Kard. Wyszyńskiego czy „Piękna nasza Pol­ska cała”. W czwartkowym wernisażu (poprzed­zonym maryjnym kon­certem muzy­cznym ilus­trowanym dziełem Kukowskiego „Ave Maryja” na który przy­było wiele osób (także z połud­nia Pol­ski i z za granicy) reje­strowanym przez TV ogólnopol­ską i lokalne media uczest­niczyli damy Orderu: Anna Par­tyka i Marika Wohlert, kawalerowie: Leszek Meler, Łukasz Par­tyka, Tadeusz Serocki, Piotr Szubar­czyk , Andrzej Zblewski i oczy­wiś­cie Ste­fan Kukowski. Wszyscy z miniaturkami akcen­tu­jąc przy­należność do Orderu. Były chwile na reflek­sje i plany naszej wielkiej inic­jatywy „1000 — lecie Koronacji Bolesława Chro­brego”. Naszym goś­ciem spec­jal­nym był prof. Czesław Dźwigaj, znany na świecie pol­ski rzeźbiarz, który zadeklarował udział w wys­tawie 1000 — lecia. Takąż deklarację mamy też od ks. prof. dr. hab. Pio­tra Moskala.

21 października 2024 r.

Del­e­gacja Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława (Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji, Koman­dor Bog­dan Wiśniewski, Kan­clerz — Jarosław Bar­toszewski oraz dama — Jan­ina Lubawska i kawaler Ryszard Szwoch wzięła udział w uroczys­tej, kon­cele­browanej Mszy Świętej z okazji 25-​lecia posługi kapłańskiej ks. dr. prałata Józefa Picka — kapelana i Wielkiego Prałata w Kon­fed­er­acji Orderu Ś.S. Kapelan hon­orowy Jego Świą­to­bli­wości, Kanonik hon­orowy Kapituły Kat­e­dral­nej Pelplińskiej, Diecez­jalny dusz­pasterz Służby Zdrowia, Osób Chorych i Osób z Niepełnosprawnoś­ci­ami, Wykład­owca w WSD w Pelplinie, Cen­zor ksiąg religi­jnych. Życzenia dos­to­jnemu Jubi­la­towi złożyli dama i kawaler ze Starog­a­rdu Gd. zaś w darze od Prze­o­ratu Pomorskiego złożyliśmy potężny tort wyko­nany przez naszego kawalera Leszka Mel­era. Jubi­lat torem obdzielił wszys­t­kich wiernych będą­cych na mszy jubileuszowej, ale także wielu wiernych z następ­nej mszy parafi­al­nej. O sza­cunku parafian do swego pro­boszcza świad­czyło wiele atrakcji, kon­certy muzy­czne lokalnych zespołów i chórów, poczęs­tunki, dary. Ale też obec­ność władz lokalnych miasta i powiatu. Była też okazja poroz­maw­ia­nia o planach Kon­fed­er­acji 1000-​lecie Koronacji Bolesława Chrobrego.

26 października 2024 r.

W sobotę w Szczecinie odbył się ingres, czyli uroczyste wejś­cie nowego arcy­biskupa szczecińsko-​kamieńskiego do bazy­liki archikat­e­dral­nej. Na uroczys­tość do Bazy­liki Archikat­e­dral­nej świętego Jakuba Apos­toła w Szczecinie przy­były rzesze wiernych, przed­staw­iciele zgro­madzeń zakon­nych, duchowieństwo, przed­staw­iciele władz. W uroczys­tości wzięli udział ks. abp Anto­nio Guido Fil­i­pazzi, nuncjusz apos­tol­ski w Polsce, abp Woj­ciech Polak, Pry­mas Pol­ski oraz 25 biskupów i 180 księży.

„Bardzo dziękuję za piękne życzenia i wzrusza­jące przy­pom­nie­nie poezji. Poz­draw­iam serdecznie

+ Wiesław”.

To podz­iękowanie od abpa Wiesława Śmigla za życzenia od dam i kawalerów Orderu Św. Stanisława B.M.

31 października 2024 r.

Po raz 12 współt­worzyliśmy Tczewski Bal Świę­tych który wys­tar­tował trady­cyjnym korowo­dem świę­tych i aniołów spod koś­cioła św. Józefa. Mieszkańcy Tczewa i okolic, prze­brani za swoich ulu­bionych patronów i posta­cie aniel­skie, wyruszyli rozśpiewaną paradą, by następ­nie bawić się pod­czas rados­nej części tanecznej na Placu Hallera. Wydarze­nie otwarte było dla wszys­t­kich – od najmłod­szych po seniorów. Tłum w ten wyjątkowy dzień bawił się w duchu świę­tości, miłości i radości. Muzy­czną oprawę zag­waran­tował DJ Kabi_​KC – pro­fesjon­alny wodzirej, który sprawił, że cała Starówka tańczyła i śpiewała. Po prostu tego dnia wszyscy święci balowali w… Tczewie. Ste­fan Kukowski jest współza­łoży­cielem tego wydarzenia i głównym twórcą wiz­ual­iza­cji. W tym roku Prze­o­rat Pomorski wykonał kilka­naś­cie tablic z napisami świę­tych, które nos­zone były przy relik­wiach uczest­niczą­cych w pochodzie. Wykonał też wszys­tkie podz­iękowa­nia dla dar­czyńców. Nasz kawaler Piotr Rezmer — restau­racja „Piaskowa” ugo­tował dla tłumu uczest­ników zupę dyniową. Trady­cyjnie już w spec­jal­nym namio­cie przy­go­tował już ponad tysiąc por­cji drożdżówek i innych słody­czy, do tego kawę, herbatę. Za wszys­tko odpowiadał kawaler Janusz Więcek. Ciasta przy­go­towali: kawaler Leszek Meler, DPS Pelplin, DPS Damaszka, ZKZ Nauka. Wiele skrzynek jabłek, mandarynek i śli­wek przekazała hojnie pani Agata Chróścicka-​Kreft firma Sad. Całość obsługi­wali uczniowie Pry­wat­nej Szkoły „Tris­tan”. Ped­a­gog­iczny nadzór spra­wowali Janusz Więcek i dama w Orderze Ewa Michałowska. Za udzielone wspar­cie ze sceny dziękowano Kon­fed­er­acji Orderu Świętego Stanisława i Ste­fanowi Kukowskiemu. Bal trwał, całe rodziny baw­iły się przez kilka godzin.Sprawozdania są w TV i medi­ach bardzo pozy­ty­wnie oce­ni­ane przez społeczeństwo miasta i okolic.