AD 2016

6 sty­cz­nia 2016 r.

6 sty­cz­nia 2016. Orszak Trzech Króli przeszedł uli­cami Tczewa po raz trzeci z inic­jatywy kawalerów i dam Orderu Świętego Stanisława z prze­o­rem Ste­fanem Kukowskim — orga­ni­za­torem całości na czele. Tczewian ponad cztery tysiące /​mimo wielkiego mrozu/​wyruszyło za Gwiazdą Betle­jem­ską i Trzema Królami z bar­wnymi orsza­kami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus pod hasłem: „Nade wszys­tko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Prze­bacze­nie. Na miejscu spotka­nia kon­cer­tował już chór „Pasion­ata” i śpiewał Mar­iusz Dworakowski, tworząc świąteczny nas­trój oczeki­wa­nia. Orszak pier­wszy orga­ni­zowany przez Zespół Szkół Katolic­kich ruszył na czele z Pier­wszym Królem Mel­chiorem (ks. Piotr Pruski) za nim konno jechała Święta Jad­wiga — patronka miasta Tczew w asyś­cie pięknie ubranych trzech dam i kawalera jadą­cych na staran­nie przy­go­towanych rumakach. Dalej ks. biskup Wiesław Śmigel,ks.(przywitany przez ks.prałata Pio­tra Wysgę), dziekan Krzysztof Stolt­mann i Ste­fan Kukowski — przeor pomorski OŚS. Za nimi tłum ludzi rados­nych, śpiewa­ją­cych ze śpiewnikami orsza­kowmi i cer­ty­fikatami prze­by­cia trasy królewskiej. Drugie ramię orszaku przy­go­towane przez Fab­rykę Sztuk wyruszyło z cesarzem Kacprem Wielkim (Zdzisław Bergiel) za którym konno podążały trzy dwórki, ozdoby całego tego orszaku. W orszaku uczest­niczył prezy­dent miasta Mirosław Pobłocki, wicem­i­nis­ter Kaz­imierz Smoliński (nasz kawaler OŚS) i Alicja Gajew­ska, dyrek­tor Fab­ryki Sztuk. Najradośniejszy orszak dzięki orkiestrze Tor­nado i chórowi Nie­boskłonni. Trzeci orszak wyruszył z cesarzem Bal­tazarem Pier­wszym — Andrze­jem Zblewskim, naszym kawalerem z Prze­o­ratu Pomorskiego. Ryc­erz prawdziwy z chorąg­wią bojową (Eligiusz Micha­lak) oraz trzy dwórki, wszyscy na koni­ach, stanow­ili główny dwór cesarski. Dalej Szwadron Reprezen­ta­cyjny 18 Pułku Ułanów Pomors­kich z chorąg­wiami orsza­kowymi. Przed nimi kroczył starosta Tadeusz Dzwonkowski. Trzeci orszak orga­ni­zowany przez klub Gazety Pol­skiej rozśpiewany dzięki Towarzys­twu Kul­tur­al­nemu „Brama” dotarł do Nowonar­o­d­zonego. Ani­ma­tor ks. Krys­t­ian Fed­dek odczy­tał słowa Ewan­gelii, po czym orędzie wygłosił ks. Biskup Wiesław Śmigiel, naw­iązu­jąc do roku miłosierdzia, do pol­s­kich trady­cji. Podz­iękował orga­ni­za­torom za trud i zapał z jakim zor­ga­ni­zowano ten orszak, doce­ni­a­jąc przyjś­cie tylu wiernych w tak zimową aurę. Pomysło­dawca, Wielki Kan­clerz OŚS podz­iękował współor­ga­ni­za­torom, dar­czyń­com, księżom za zaan­gażowanie w orga­ni­za­cję tego dzieła. Glo­ria in excel­sis Deo.

Na wszys­t­kich gości czekało już 360 litrów gorącej kawy i herbaty, ponad dwa tysiące por­cji ciast, wiele kilo­gramów cukierków. Więc uczest­nicy orszaku mogli roz­grzać się w ten mroźny czas. Kole­jki także ustaw­iły się po pieczę­cie królewskie na cer­ty­fikat­ach potwierdza­ją­cych prze­by­cie tras orsza­kowych. Także wydano sto dużych cer­ty­fikatów imi­en­nych (pod­pisanych oso­biś­cie przez czterech patronów) dla rodzin, które prze­brane prze­byli trasę orszaku. Wspólne kolędy, zdję­cia z trzema królami, zdję­cia z rumakami i bajecznie kolorowymi jeźdź­cami zakończyły uroczys­tości. Do roku przyszłego !

Dzięku­jemy zaan­gażowanym damom Annie Bubka i Halinie Cybul­skiej, kawalerom Piotrowi Rezmerowi, Leszkowi Melerowi za przy­go­towanie poczęs­tunku „świętej rodziny”. Pomógł w orga­ni­za­cji i dostar­cza­niu pro­duk­tów kawaler Witold Sosnowski.

Zenon Żynda był przy­datny w cza­sie trwa­nia orszaku. Wspar­cia finan­sowego udzielił kawaler Zbig­niew Ciecholewski.