4 listopada 2018 r.
Uroczysty przemarsz wokół Rynku z biało-czerwoną flagą (5 x 20 m), która przywieziona została przez delegację Polaków z Essen (Polen in Essen). Komentarz przez megafon Piotra Szubarczyka, zaproszenie na mszę św. w intencji oficerów i żołnierzy BAON-u Starogard i 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Potem Msza św. koncelebrowana — pod przewodnictwem ks. proboszcza Dariusza Nency — w intencji Oficerów i Żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Starogard, którzy polegli na szlaku bojowym 1 – 28 września od Starogardu do Warszawy. Wyeksponowano granitową tablicę pamiątkową BAON-u projektu Stefana Kukowskiego. Potem wspólny raut. W uroczystościach wzięła udział Komandor OŚS Anna Bubka, Komandor OŚS Bogdan Wiśniewski, kawaler Ryszard Szwoch. Uzgodniliśmy dalsze działania patriotyczne z 2 Pułkiem Szwoleżerów ze Starogardu Gdańskiego.
11 listopada 2018 r.
Centralnym wydarzeniem kulturalnym w Pelplinie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był wystawiony w niedzielę 11 listopada musical „Przebudzenie” wykonany przez czterdziestoosobowy zespół „Na cały głos”.Ponad godzinne przedstawienie nawiązało do okresu II wojny światowej i bohaterskiego ducha narodu polskiego czasu zaborów oraz roli kultury polskiej w walce o odzyskanie niepodległości. Wprowadzenia do widowiska wykonanego przez ponad czterdziestu młodych muzyków i aktorów w większości z Pelplina, dokonał komandor pelpliński Orderu Bogdan Wiśniewski — „Patriotyzm nigdy nie stoi w opozycji do tych wartości, które budują człowieka, które kształtu¬ją jego moralny kręgosłup”. Na zakończenie przedstawienia pomysłodawca musicalu i szef zespołu „Na cały głos” ks. Zbigniew Gełdon wyraził nadzieję, że „to Boże dzieło, wykonane z Bożego natchnienia pomoże nam odkryć kim my, Polacy jesteśmy oraz jaki skarb historii niesiemy w naszych sercach”. Musical obejrzało prawie półtora tysiąca osób. Po przedstawieniu Wielki kanclerz Stefan Kukowski wraz z Jirym Studenym — prezesem Fundacji Charytatywnej (jako członkowie kapituły Medalu) wręczyli zespołowi na „Na cały głos” Medal 100. lecia Odzyskania Niepodległości, za wiele lat działań społecznych, patriotycznych, oraz za uświetnianie także wielu akcji Przeoratu Pomorskiego. Medal odebrał ks. Zbigniew Giełdon. Po koncercie odbył się raut dla zaproszonych gości. Błogosławieństwa udzielił J.E. ks. Ryszard Kasyna. Hitem był potężny tort dar z pracowni cukierniczej naszego kawalera Leszka Melera.
14 listopada 2018 r.
Z inicjatywy Rady Parafialnej, w szczególności pana Wojciecha Mazgaja oraz nowego proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polsk ks. Łukasza Synoradzkiego powstała tablica poświęcona budowniczemu kościoła ks. Alfonsowi Fonfarze. Poświęcenia i odsłonięcia tablicy dokonali po uroczystej Mszy Świętej księża: Adam Gadomski (poprzedni proboszcz), prał. Stanisław Cieniewicz (kolega seminaryjny śp. ks. A. Fonfary). Pełen kościół wiernych serdecznie wspominających budowniczego kościoła z zaciekawieniem i serdecznością przyjęło naszych kawalerów z Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława. W darze wykonał projekt tablicy i projekty graficzne przeor Stefan Kukowski. Udział w uroczystościach wzięli także kawalerowie Ryszard Szwoch, Leszek Meler, Bogdan Wiśniewski, Andrzej Zblewski. Na spotkaniu kolacyjnym omówiliśmy dalszą współprace z naszym Przeoratem.
17 listopada 2018 r.
W roku 100. lecia odzyskania niepodległości Chór Męski ECHO zorganizował XXII Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich pod patronatem wiceministra Jarosława Sellina i Wielkiego Kanclerza Orderu Ś.Stanisława Stefana Kukowskiego. To doskonała platformą do podnoszenia poziomu artystycznego renomowanych chórów męskich, wzbogacania repertuaru o nowe pozycje oraz pogłębiania przyjaznej współpracy między zespołami. Podczas tegorocznych spotkań wystąpiło 6 męskich chórów Warunkiem uczestnictwa było koncertowe wykonanie przynajmniej dwóch utworów patriotycznych podkreślającej niepodległość kraju. Wspólny śpiew sześciu męskich chórów rozpoczął się „Bogurodzicą”, a na bis wspólny śpiew wraz z pełną salą „Marsz Pierwszej Brygady”. Za wieloletnie wspieranie pieśnią uroczystości patriotycznych i organizację XXII Ogólnopolskich Spotkań chór został odznaczony „Medalem 100. Lecia Odzyskania Niepodległości”. Medal wręczali członkowie Kapituły: płk Piłsudczyków RP Julian Michaś i kanclerz Stefan Kukowski.
24 listopada 2018 r.
W Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła się konferencja popularnonaukowa „Janusz St. Pasierb – twórca kultury i nauki Pomorza, Polski i Europy”. Wielogodzinne spotkanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy Collegium Marianum. Głównym celebransem był biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. O tych różnorakich przestrzeniach działalności zmarłego w grudniu 1993 roku znakomitego historyka sztuki mówiono podczas konferencji w Bibliotece Diecezjalnej. Bp prof. Michał Janocha przypomniał bezcenną pracę ks. prof. Pasierba nad tzw. polonikami w zbiorach watykańskich. O Księdzu Poecie mówili: Dr Agnieszka Laddach, Biskup włocławski dr Wiesław Mering (ukazał ks. Pasierba jako kapłana, który do końca dawał świadectwo wierności swojemu powołaniu), ks. prof. Jan Sochoń (uczeń i przyjaciel ks. Pasierba omawiał symbolikę i znaczenie katedr „jako tekstów kultury” w twórczości ks. Pasierba). Drugą część konferencji otworzył prof. Tomasz Tomasik przedłożeniem poświęconym miastom: Rzymowi, Paryżowi i Jerozolimie. Ks. kanonik Wincenty Pytlik przybliżył rolę ks. prof. J. Pasierba w trosce o zabytki, szczególnie poprzez udział w konserwacji Obrazu Jasnogórskiego oraz cennych obiektów diecezji chełmińskiej. Ks. Pasierb zmarł w 1993 roku w Warszawie. Jest pochowany, zgodnie z jego wolą, na cmentarzu parafialnym w Pelplinie. 15 grudnia minie ćwierć wieku od jego śmierci. Głównym animatorem i organizatorem całej Konferencji był Komandor Orderu Świętego Stanisława Bogdan Wiśniewski a partnerem w organizacji był Przeorat Pomorski. Całą grafikę projektował przeor Stefan Kukowski. Wśród uczestników byli kawalerowie Ryszard Rogaczewski, Ryszard Szwoch, Tadeusz Serocki. Eksponowana była także wystawa na 26 planszach o ks. Januszu St. Pasierbie przygotowana przez kaw. Bogdana Wiśniewskiego a opracowana i realizowana przez Stefana Kukowskiego.
27 listopada 2018 r.
Wielkie święto Rodziny Wincetyńskiej — Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. który jest znakiem wspólnej miłości i wielu łask, które pragnie nam ofiarować. Powierzeniu się na nowo Najświętszej Maryi Pannie poprzez słowa: „O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami którzy się do Ciebie uciekamy”. W budynku przedszkola prowadzonego przez siostry odbyła się się Msza Święta koncelebrowana przez trzech księży, czynnie wspomagana przez młodzież wincentyńską. Potem była wspaniała inscenizacja objawienia przedstawiana przez Apostolat Cudownego Medalika. We wspólnym świętowaniu uczestniczył. Stefan Kukowski — we wspólnocie siła. Organizatorem całości było Stowarzyszenie Miłosierdzia im. Siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej, (postulantka Katarzyna Studena), a dla wszystkich ciasta dostarczył kawaler Leszek Meler.
30 listopada 2018 r.
W ramach propagowanie idei hospicyjnej, pozyskiwanie środków finansowych realizowane są rozmaite projekty. Ostatnia taka akcja miała miejsce w Galerii Neptun w Strogardzie Gdańskim. Na zdjęciu nasza dama w OŚS Janka Lubawska przy dekoracji pierniczków, które sam piekła i charytatywnie rozprowadza. Jest to jedna z wielu form pozyskiwania funduszy na hospicjum. Wielki Prałat OŚS dr.Józef Pick od lat w swojej parafii prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej, świetlice środowiskowe dla niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, Stację Opieki Caritas nad chorymi i starszymi, punkt wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego, gabinet rehabilitacyjny. Przy takim doświadczeniu, realnym wsparciu i pomocy damy Janki Lubawskiej powstaje starogardzkie hospicjum, tak niezbędne temu rejonowi. Nie powstanie w nowym budynku, ale w już istniejącym. Wielkiej pomocy udziela miasto i powiat starogardzki. Z takiej inicjatywy powstaje zbożne dzieło.