15 kwietnia 2020 r.
4 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II napisał „List do artystów”; zwracał się w nim bezpośrednio do twórców kultury, wyrażając uznanie dla ich pracy i zachęcając ich do przedstawiania tajemnicy Boga w swych dziełach. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że Karol Wojtyła sam był artystą za młodu aktorem, a prze całe życie pisarzem i poetą. W „Liście do artystów” św. Jan Paweł z ubolewaniem zauważa, że drogi wiary i sztuki współczesnej rozeszły się, i apeluje do artystów, by powrócili do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum.
Czy artyści odpowiedzieli na ten list papieża? Pojedynczy twórcy być może tak, ale wystawa „Odblask Tajemnicy” jest próbą zbiorowego odzewu na postulat zawarty w liście Ojca Świętego do artystów. Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem św. Jana Pawła. To dobra okazja, by środowiska twórcze włączyły się w jego obchody, dając plastyczny wyraz przeżywaniu swej wiary w XXI w. Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława zaprosił dwunastu artystów malarzy, by środkami sztuki współczesnej, z wrażliwością i temperamentem właściwym naszej epoce, wyrazili ponadczasowe religijne tematy.
Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest dobra sztuka chrześcijańska. W obliczu coraz częstszych profanacji, prowokacji i bluźnierstw, potrzebne jest antidotum w postaci sztuki na wysokim poziomie artystycznym, tworzonej przez artystów posługujących się warsztatem malarskim w pełni świadomie i fachowo, przekazującej tematy religijne w sposób komunikatywny dla współczesnego widza. Św. Jan Paweł w swym „Liście do artystów” pisze m.in.: „Gdy idąc za głosem natchnienia [artyści] tworzą dzieła naprawdę wartościowe i piękne, nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego.(…) Dlatego wystawa „Odblask Tajemnicy”, odpowiadając na apel św. Jana Pawła, stanowi świadectwo wiary współczesnych artystów i może pełnić ważną funkcję ewangelizacyjną, przybliżającą współczesnemu człowiekowi wartości chrześcijańskie za pomocą plastycznie wyrażonego Piękna. Zorganizowane przez szkoły czy parafie zwiedzanie wystawy może być cennym uzupełnieniem pracy duszpasterskiej. Po objęciu wystawy „Odblask Tajemnicy” patronatem przez biskupa w poszczególnych miejscowościach dochodzi patronat Prymasa Polski.
Poszukiwacze epifanii, wg. Grzegorza Górnego: Zapamiętajmy nazwiska artystów: Karol Bąk, Andrzej Boj-Wójtowicz, Krzysztof Izdebski-Cruz, Wacław Jagielski, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Dariusz Kaleta, Krzysztof Klimek, Marcin Kołpanowicz, Jarosław Kukowski, Daniel Pawłowski, Józef Stolorz, Krzysztof Wiśniewski. Oraz organizatora tego przedsięwzięcia, Wielkiego Kanclerza Orderu św. Stanisława, Stefana Kukowskiego, któremu, jako absolwentowi Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, bliskie są zagadnienia związków między Sacrum a sztuką. Z pewnością mogliby się oni podpisać pod słowami Czesława Miłosza, gdy stwierdzał: „Kiedy czytamy list papieski do artystów, serce nam powiada, że każde jego słowo jest prawdą, chociaż prawdą w skali mileniów, nie jednego krótkiego momentu w dziejach. Chcielibyśmy, żeby już wiek dwudziesty pierwszy przyniósł potwierdzenie jego prawdy w postaci dzieł promiennych i czystych, świadczących że choroby nękające kilka pokoleń zostały przezwyciężone. I być może wtedy to, co wydaje się nam niemożliwe, okaże się możliwe”.
Panosząca się pandemia wstrzymała wernisaże w niektórych miastach Polski i Europy, dlatego wystawa jest wirtualnie dostępna w mediach społecznościowych. Formę taką akceptują też dobrodzieje Tauron i Orlen. Już o wystawie można dowiedzieć się z wielu sprawozdań i z relacji telewizyjnej TVP3, oto niektóre z nich: