4 marca 2010 r.
Z inicjatywy kapelana Przeoratu Pomorskiego — ks. Prałata Piotra Wysgi — sprowadzono do kościoła św. Stanisława w Tczewie organy z prostym prospektem organowym. Włączyliśmy się do rozpropagowania zbiórki na ten zaszczytny cel. Indywidualnie kawalerowie, wpłacali też niemałe dobrowolne kwoty.
24 maja 2010 r.
Na 70. urodziny do J.E. Ks. Biskupa Jana Bernarda Szlagi, zaproszeni zostali wszyscy kawalerowie naszego Przeoratu. Uroczystość składała się z nadania imienia, Księdza Biskupa bardzo nowoczesnej Bibliotece Diecezjalnej ze scenografią kawalera Stefana Kukowskiego. Życzenia składali: Tadeusz Serocki - wicedyrektor Bernardinum, Stefan Kukowski — przedstawiciel Przeoratu Pomorskiego, Kazimierz Smoliński — Poseł RP, Włodzimierz Mroczkowski — Przewodniczący Rady Miasta Tczewa, Leszek Meler - członek Zarządu Koła Łowieckiego, Kapelan ks. Prałat J.Ś. Piotr Wysga koncelebrował Mszę Świętą z Dostojnym Jubilatem, podczas której homilię wygłosił Arcybiskup Henryk Muszyński. Po Mszy zaproszeni byliśmy na uroczysty obiad. Tort 2-metrowy fundował kawaler Leszek Meler.
8 czerwca 2010 r.
Z okazji X lecia Gimnazjum Katolickiego włączając się czynnie w te uroczystości kawalerowie oddelegowali Stefana Kukowskiego do wykonania całej oprawy plastycznej i projektu krzyża jako daru naszego Przeoratu. Projekt spodobał się zarówno księdzu Biskupowi, proboszczowi, dyrekcji jak i młodzieży, dla której jest przeznaczony. Potężne drzewo modrzewiowe to dar postulanta Daniela Czapiewskiego, konstrukcję stalową wykonał postulant Tadeusz Bąk. Krzyż ponad 6 metrowej wysokości jest pierwszym krzyżem w mieście postawionym, na terenie nie sakralnym. Krzyż powstał z potrzeby młodzieży Zespołu Szkół Katolickich, a pomysłodawcą był nasz kapelan ks. Prałat Piotr Wysga. Po poświęceniu krzyża przez Biskupa Pelplińskiego J.B. Szlagę uczestniczyliśmy we Mszy Świętej oraz uroczystej akademii. Na wspólnym raucie mogliśmy wielu osobom przedstawić ideę działalności charytatywnej naszego Orderu Świętego Stanisława.
23 czerwca 2010 r.
Z okazji swych imienin Ks. Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga przyjął w pałacu biskupim na audiencji kawalerów naszego przeoratu. Po złożeniu życzeń przekazaliśmy Ekscelencji bardzo skrótowe dokonania z naszej działalności charytatywnej i opinii Wielkiego Mistrza Jana Potockiego o naszej działalności: „Dziekuję za dotychczasowe starania i wzorcową działalność Waszego Przeoratu dla podniesienia znaczenia i opinii Orderu św. Stanisława, życząc jednocześnie Wam wiele dalszych sukcesów”.
Po tym spotkaniu zostaliśmy zaproszeni do ks. Infułata Stanisława Grunta wraz z Komendantem Powiatowej Straży Pożarnej, st. bryg. Waldemarem Walejką w celu omówienia uroczystości wręczenia jednostce sztandaru projektowanego społecznie przez naszego kawalera.
17 lipca 2010 r.
Przedstawiciele naszego Przeoratu Pomorskiego oddali ostatnią posługę Kawalerowi Orderu Świętego Stanisława Ks. Prałatowi Henrykowi Jankowskiemu, przyjacielowi ś.p. Juliusza Nowiny-Sokolnickiego. Ks. H. Jankowski to wieloletni proboszcz kościoła Św. Brygidy, który z gruzów odbudował. Legendarny, wieloletni kapelan „Solidarności”, który uratował „Solidarność”, jak napisał Arcybiskup Henryk Muszyński. Wielki jałmużnik i dobroczyńca. Hołd wraz z dziesiątkami biskupów, infułatów i księży oddało prawie trzy tysiące wiernych. Kawalerowie, na czele z Wielkim Mistrzem Janem Potockim i Komandorem Grzegorzem Malinowskim z Nowego Sącza, odprowadzili ciało Wielkiego Kapłana do krypty w kościele, gdzie decyzją Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia został pochowany.
Cześć Jego pamięci! Bóg Cię przyjął!
24 lipca 2010 r.
Kawalerowie Przeoratu Pomorskiego zostali zaproszeni przez proboszcza z Łeby ks.Kanonika Zenona Myszk, w jego Srebrny Jubileusz Kapłaństwa, na uroczystości odpustowe w Roku Świętego Jakuba. Mszę Św. koncelebrował ks. Biskup Jan Bernard Szlaga, który docenił wkład pracy charytatywnej w swojej Diecezji kawalerów spod znaku pierwszego polskiego świętego. Po mszy, wśród zaproszonych gosci, kawalerowie z naszym kapelanem ks. Prałatem Piotrem Wysgą na czele złożyli dary Jubilatowi. Podziękował za zaangażowanie naszego Przeoratu, szczególnie w Ogólnopolskie Zgromadzenie KOLPINGA, którego ks. Zenon jest Prezesem Polski. Zgromadzonym kapłanom i samorządowcom kawalerowie objaśnial iidee działalności Orderu Swiętego Stanisława.
sierpień 2010 r.
Z inicjatywy kawalera Kazimierza Smolińskiego udzielono znacznej pomocy dwom rodzinom P.Kurek ze wsi Jaźwiska k/Gniewa, których domy zalało w czasie powodzi. Dzięki wielu ludziom dobrej woli przekazano: kilka tysięcy zł., żywność i odzież w znacznej ilości, materiały budowlane, wyposażenie (kafelki, panele podłogowe, drzwi, kuchenkę gazową). Z inicjatywy kawalera Stefana Kukowskiego dostarczono dwie duże nowe meblościanki. Ks. Feliks Kamecki przekazał osobiście koce i żywność. Zadeklarowaliśmy dalsza pomoc obydwu rodzinom w miarę potrzeb.
14 września 2010 r.
Z inicjatywy kapelana naszego Przeoratu ks. Prałata Piotra Wysgi powstała tablica upamiętniająca bohaterstwo ks. Jerzego Popiełuszki w 30. rocznicę solidarności. Marmurową tablicę poświęcił J.E. Jan Bernard Szlaga — biskup pelpliński. Projekt społecznie wykonał kawaler Stefan Kukowski.
15 września 2010 r.
175 lat Collegium Marianum w Pelplinie było okazją do złożenia życzeń na ręce ks. Kan. A.Szopińskiego od całego naszego Przeoratu. Uroczystości były także połączone ze zjazdem absolwentów tej alma mater. Rozpoczynały się mszą św. w katedrze, a zakończyły się wieczornym ogniskiem.
17 września 2010 r.
Współorganizator uroczystości miejskich kawaler Kazimierz Smolinski — poseł na Sejm RP — z okazji rocznicy agresji sowietów na Polskę przemówił do zgromadzonej młodzieży oraz zaproszonych gości, wśród których był kaw. Włodzimierz Mroczkowski — przewodniczący Rady Miejskiej wTczewie. Inicjatoremi projektantem pomnika, przed którym odbywały się uroczystości był kawaler Stefan Kukowski. Na uroczystościach był ksiądz dziekan Prałat Stanisław Cieniewicz, Ks. Prałat Piotr Wysga, starostatczewski (postulant naszego Orderu), prezydent miasta, wszystkie władze służb mundurowych, poczty sztandarowe urzędów, kombatantów i szkół.
„Jeżeli zapomnimy o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”
Oto motto społecznie zbudowanego pomnika
17 września 2010 r.
Kapelan naszego Przeoratu ks. Prałat Piotr Wysga zaprosił wszystkich darczyńców, którzy łożyli na nowe organy do kościoła Św. Stanisława w Tczewie. Mszę św. odprawił Biskup Pelpliński J.B.Szlaga. Wysłuchaliśmy też koncertu organowego oraz chóru młodzieżowego „Juventus”.
26 września 2010 r.
Wielka uroczystość w Diecezji Pelplińskieji Przeoracie Pomorskim Orderu Świętego Stanisława Intronizacja Relikwii Świętego Stanisława B.M. otrzymana z Wawelu w Subkowach.
Z naszej inicjatywy powstał relikwiarz w całości przez Kawalerów fundowany. Relikwiarz to naturalnej wielkości mitra biskupia romańskiego kroju w całości wykonana ze srebra ze złoconymi elementami. Po środku reliefowy Święty Stanisław posiada złoconą puszkę z relikwiami Męczennika. Projektem relikwiarza i współorganizacją uroczystości zajął się kawaler Stefan Kukowski. Fundatorami relikwiarza są kawalerowie: ks. P. Wysga, S.Kukowski, T.Włodarczyk, W.Mroczkowski, K.Smoliński i L.Meler.
Relikwie w naszej asyście zostały wprowadzone przez proboszcza parafii Św. Stanisława B.M. ks. kanonika Feliksa Kameckiego procesją do kościoła pełnego wiernych. Na progu witał ucałowaniem relikwii ks. Biskup Pelpliński. Na wniosek naszego Przeoratu, decyzją Wielkiego Mistrza Orderu Świętego Stanisława, Kapelan ks. Prałat Piotr Wysga udekorował Biskupa Jana Bernarda Szlagę Złotym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Stanisława. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali ks. Prałat Zdzisław Sochacki proboszcz Archikatedry na Wawelu i ks. Kanonik Feliks Kamecki proboszcz kościoła Św. Stanisława BM. W uzasadnieniu czytamy: „W uznaniu zasług krzewienia kultu Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i za wspieranie działalności Przeoratu Pomorskiego”. PRAEMIANDO INCITAT.
Brązowy Krzyż otrzymał kawaler Tadeusz Włodarczyk za aktywne uczestnictwo w charytatywnych akcjach naszego Przeoratu. Po uroczystej Mszy Św. i oddaniu czci relikwiom naszego Patrona zostaliśmy zaproszeni do plebani, gdzie była okazja do zapoznania osób zaproszonych z działalnością orderową. Zgodnie z naszą intencją ksiądz Biskup potwierdził swą wolę stworzenia tego kościoła ośrodkiem kultu Patrona Polski i kościołem patronackim naszego Przeoratu.
W godzinach popołudniowych w domu parafialnym odbyło się ludyczne spotkanie wielu wiernych. Dobrami swymi podzielili się kawalerowie T.Włodarczyk i L.Meler. Intronizacja relikwii dobiegła końca. Kawalerowie Przeoratu Pomorskiego wielokroć będą tu powracać.
11 listopada 2010
W Parku Kopernika odsłonięto pomnik „Solidarności”. Uroczystość odbyła się 11 listopada w Święto Niepodległości. W uroczystościach wzięli udział działacze tczewskiej i regionalnej Solidarności, władze samorządowe, mieszkańcy miasta. Inicjatorami powstania pomnika byli członkowie Stowarzyszenia „Zawsze Solidarni”. Projektantem pomnika jest Stefan Kukowski, który dla idei „Solidarności” zrezygnował z gratyfikacji.
25 listopada 2010 r.
Nagroda „SAMBURII” dla kawalera Stefana Kukowskiego. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Starostę Tczewskiego za szczególny wkład w rozwój powiatu i działalność społeczną. Jest wyróżnieniem za wieloletnie społeczne zaangażowanie i rozsławianie ziemi tczewskiej. Nagrodę wręczono na uroczystej sesji Rady Powiatu.
„Myślę, że tegoroczna kandydatura nie budzi żadnych wątpliwości. Stefan Kukowski wniósł wiele w życie powiatu. Jemu zawdzięczamy herb powiatu, kilka pomników, tablic pamiątkowych i wiele inicjatyw społecznych” — mówił podczas uroczystej sesji starosta tczewski, Witold Sosnowski.
3 grudnia 2010 r.
Nagły przypływ mrozu zmobilizował nas do zainteresowania się bezdomnymi. Przyłączyliśmy się do zbieraniai darów. Hojnością wykazał się kawaler T.Włodarczyk, który przekazał 300 kg produktów. Współorganizował całość S.Kukowski oraz postulant W.Sosnowski. Rozdawnictwem i rzetelnym rozdziałem zajęła się pani Prezes Tczewskiej Organizacji Bezdomnych i Bezrobotnych. Kolejka po dary była przeogromna i bardzo zdyscyplinowana.
8 grudnia 2010 r.
Nasz kawaler Stefan Kukowski został wyróżniony Srebrnym Medalem „Labor omnia vincit” przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu za wiele inicjatyw charytatywnych i pracy organicznej także w ramach Orderu Świętego Stanisława.
13 grudnia 2010 r.
Tradycyjnie, Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlagazaprasza na spotkanie opłatkowe samorządowców oraz ludzi zasłużonych dla Diecezji Pelplińskiej. Wśród zaproszonych można zobaczyć kawalerów W.Mroczkowskiego składającego życzenia Biskupowi, K.Smolińskiego i L.Melera łamiącego się opłatkiem z biskupem pomocniczym Piotrem Krupą, T. Włodarczyka i S. Kukowskiego w gronie innych zasłużonych dla Diecezji.
19 grudnia 2010 r.
Wigilia powstała z inicjatywy ludzi dobrej woli. Ciężar organizacyjny spoczywa na barkach kawalerów naszego Przeoratu. Cała logistyka to Włodzimierz Mroczkowski, poligrafia Tadeusz Serocki, główni darczyńcy to Tadeusz Włodarczyk, Leszek Meler, ale również Kazimierz Smoliński. Największe stoisko „stołu wigilijnego” prowadzi postulant Piotr Rezmer. Opracowanie plastyczne, część artystyczna i koordynacja całości to Stefan Kukowski. Przygotowanie i oprawa w „sacrum” tej wielkiej uroczystości to zasługa naszego kapelana ks. Piotra Wysgi. Wigilia nie jest spotkaniem ludzi ubogich, aczkolwiek oni najwięcej z niej korzystają. Przychodzą wszyscy, aby razem pośpiewać kolędy, przełamać się opłatkiem, zobaczyć pastorałki na małej scenie i wysłuchać koncertu zespołów na dużej scenie. Wigilię rozpoczął Biskup Pomocniczy Piotr Krupa błogosławieństwem opłatka. Można było zabrać do domu prawdziwy ogień betlejemski. Było kilka tysięcy opakowanego sianka, mnóstwo zabawek, książek i gier, do których ustawiła się wielka kolejka. Radością najmłodszych był żywy żłóbek z osiołkiem. Rozdano 14000 opłatków, 4000 śpiewników z kolędami i prawie 4 tony żywności przygotowanych na gorąco i porcjowanych przez tczewskich gastronomów.