AD 2016

12 czer­wca 2016 r.

Nie zawsze docier­a­jąca do mieszkańców pro­fi­lak­tyka prozdrowotna jak i pomoc głównie rodzi­nom uboższym jest przy­czyną orga­ni­zowa­nia już po raz siódmy przez Prze­o­rat Pomorski Orderu Świętego Stanisława fes­tynu pod hasłem „Zad­baj o zdrowie”. Pomysło­dawcą i głównym orga­ni­za­torem był jak zawsze przeor OŚS Ste­fan Kukowski. Patronatem Fes­tyn objął prezy­dent miasta Tczew p. Mirosław Pobłocki. Do orga­ni­za­cji włączyło się Cen­trum Hand­lowe Atrium, na którego wielkim parkingi i wewnątrz budynku przeprowad­zoną całą akcję. Z dużym zaan­gażowaniem w tym roku pomysł ten wsparły Zespół Opieki Zdrowot­nej „Przy­chod­nie Rogowscy”, „Med­ical”, „Szpi­tale Tczewskie”, „Pol­skie Towarzystwo Pielęg­niarskie”, firma „Audio­fon. Aparaty słu­chowe”, „Lux Med Diag­nos­tyka”. Można było sko­rzys­tać z bezpłat­nych badań i porad medy­cznych. Ofer­owano bad­nia poziomu nad­ciśnienia tęt­niczego krwi, poziomu cukru, pomi­aru wagi i obliczanie wskaźnika masy ciała BMI, EKG z kon­sul­tacją lekarską. Była pro­fi­lak­tyka chorób płuc (anki­eta), badanie spirom­e­tryczne — określa­jące wydol­ność odd­e­chową. Także pro­fi­lak­tyka chorób układu krąże­nia i hiper­c­ho­les­terolowa. Udzielano porad i bada­nia reha­bil­i­ta­cyjne. Masaż uciskowy BOA. Było badanie słuchu, dobór aparatów, audiome­tria tonalna, impen­dan­cyjna, porady z dziedziny pro­totech­niki słuchu. Pro­fi­lak­tyka raka piersi, samobadanie na fan­tomach antomicznych, rejes­tracja na bada­nia mam­mo­graficzne. Byli też neu­rol­o­gopeda, fizjoter­apeuta, psy­cholog, spec­jal­ista w zakre­sie autyzmu. Były też porady kos­me­ty­czne Avon Cos­met­ics i pro­mocja akcji „Avon Kon­tra Rak Piersi”. Ori­flame pro­ponowała anal­izę składu masy ciała i prezen­towała swoje pro­dukty. Były także gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy plas­ty­czne — wszys­tko z nagro­dami, dyplo­mami, słodyczami.

Jak zawsze były sekcje prewencji straży miejskiej i straży pożarnej gro­madząc zain­tere­sowane grupy dzieci i młodzieży. Były pokazy i ćwiczenia w udziela­niu pier­wszej pomocy. Były szkole­nia i gry o znakach dro­gowych. Roz­dawano gadżety odblaskowe. Zespół Ksz­tałce­nia Zawodowego w Tczewie prowadził konkursy siłowa­nia — armwest­lingu nagradza­jąc dyplo­mami uczest­ników. Do tego była akcja mal­owa­nia twarzy, gry i zabawy dla dzieci, pro­mowa­nia Kociewia jako zdrowy styl spędza­nia czasu na raj­dach rowerowych i kajakowych. Zespół Szkół Agrotech­nicznych i Ogól­nok­sz­tałcą­cych w Swarożynie (pos­tu­lanta Jarosława Bar­toszewskiego) prowadził akcję zdrowa żywność, przy­go­towu­jąc do degus­tacji warzywa, owoce, kok­taile. Dzieciom na papierowych talerzach pro­ponowano mal­owanie „zdrowych posiłków”. Uni­w­er­sytet Trze­ciego Wieku uczył różnorod­nych tech­nik malars­kich i prowadził konkursy plas­ty­czne „Nasze zdrowie”, nagradza­jąc uczest­ników dyplo­mami i cukierkami.

W cza­sie Wielkiego Fes­tynu przez trzy godziny trwał kon­cert dla licznie przy­byłej pub­liczności w wyko­na­niu zespołów: Chóru Pas­sion­ata , dzieci z Przed­szkola nr 8, zespółu “Duode­cyma” ze Szkoły Pod­sta­wowej nr 12, Zespołu Fiso­liki, wspani­ałego duetu — Iwony Belki i Mar­iusza Dworakowskiego. Całość pro­fesjon­al­nie prowadzili Bar­bara Der­bis w towarzys­t­wie Pio­tra Cymanowskiego.Darmową grochówkę ser­wował kawaler Orderu pan Piotr Rezmer, właś­ci­ciel restau­racji Piaskowa. Każdy zespół prowadzący stoisko medy­czne otrzy­mał od orga­ni­za­tora ciasta (fun­dacji kawalera Leszka Mel­era), kawę, napoje oraz spec­jalne dyplomy i książkę o Tczewie. Do pomocy w orga­ni­za­cji fes­tynu przys­zli z pomocą wolon­tar­iusze z Ośrodka Szkole­nia i Wychowa­nia OHP. Dla dzieci i młodzieży były dar­mowe dmuchane zamki, skocznie i batuta.

Przy­go­towane przez Prze­o­rat Pomorski losy przez­nac­zone na Tczewskie Hos­picjum rozprowadzali członkowie klubu Gazety Pol­skiej zbier­a­jąc 705 zł. na zakup spec­jal­nego wózka inwalidzkiego.Szacować należy, iż także w tym roku około 2000 osób brało udział w pikniku zdrowot­nym i wielu z nich sko­rzys­tało z dar­mowych porad i usług. Wszys­tko to dzięki wspar­ciu i pomocy damy Anny Bubka, Zbig­niewa Ciec­holewskiego, a szczegól­nie Grze­gorza Płazy i Pio­tra Cymanowskiego.